Boyband

TXT Grup Tanıtımı – TXT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

K-Pop'un gözde erkek gruplarından TXT hakkında bilmen gereken tüm detaylar

TXT hakkında bilinmesi gereken detaylar nelerdir öğrenmeye hazır mısın? Grup üyelerinin hangi okullarda okudukları, hayattaki sloganları, burçları, rumuzları, hobileri, mottoları, rol modelleri ve kaç kardeş oldukları gibi detayları senin için derledik. Artık favori grubun TXT hakkında bilmediğin hiçbir bilgi kalmayacak. TXT hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Haydi başlayalım…

Üyeler: Grup 5 üyeden oluşuyor. Yeonjun, Soobin, Beomgyu, Taehyun ve Huening Kai
Debut tarihi: 4 Mart 2019
Fandom ismi: MOA

 TXT’yi takip et!
Resmi Websitesi: txt.ibighit.com
Instagram: txt_bighit
Facebook: TXT
Twitter: TXT_bighit
Twitter (Bireysel): TXT_members
Twitter (Japonya): TXT_bighit_jp
Youtube: TOMORROW X TOGETHER OFFICIAL
Weverse: TXT
TikTok: txt.bighitent


TXT HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

TXT hakkında bilinmesi gerekenler

Güney Koreli bir erkek grup olup Big Hit Music çatısı altında faaliyetlerine başlamıştır. TXT, beş üyeden oluşur: Soobin, Yeonjun, Beomgyu, Taehyun ve Huening Kai. Grup, 2019 yılında çıkış yapmış ve gençlik temalı müzikleriyle dünya çapında geniş bir hayran kitlesi edinmiştir.

TXT, enerjik ve canlı performanslarıyla dikkat çeken bir K-pop grubudur. Müziklerinde pop, hip hop ve elektronik elementlerini başarıyla bir araya getirirler. Şarkıları genellikle gençlik deneyimleri, dostluk ve umut gibi konulara odaklanır. Grup, gençleri ve genç yetişkinleri anlamaya çalışan ve onlarla empati kuran müzikleriyle öne plana çıkar.

Grubun çıkış şarkısı olan “Crown”, gençlik dönemindeki güvensizlik ve kendini kabul etme temalarını işler. Şarkı, dinamik melodisi ve canlı dans performansıyla büyük ilgi görmüştür. TXT, çıkışlarından bu yana “Cat&Dog”, “Run Away”, “Can’t You See Me?” ve “Blue Hour” gibi birçok hit şarkıya imza atmıştır.


TXT HAKKINDA DETAYLAR

TXT hakkında detaylar

TXT’nin görsel açıdan dikkat çeken bir tarzı vardır. Konseptlerinde renkli ve canlı görseller kullanırken, müzik videolarında ve sahne performanslarında da özgün ve yaratıcı konseptler sunarlar. Grup üyeleri gençlik enerjisini ve heyecanını yansıtan dans yetenekleriyle tanınırlar.

Grup, çıkışından bu yana uluslararası alanda büyük bir hayran kitlesi oluşturmuştur. Birçok ülkede konserler veren grup, canlı performanslarıyla hayranlarına unutulmaz anlar yaşatmış ve yaşatmaya devam etmektedir. Aynı zamanda sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak hayranlarıyla bağlantıda kalmayı başarırlar.

Grup üyeleri, hem müzikteki yetenekleri hem de sahne varlıklarıyla genç yetenekler olarak tanınırlar. Sıcak ve samimi kişilikleriyle hayranlarının kalplerini kazanan TXT, K-pop dünyasında hızla yükselen bir grup olmuştur.


TXT HAKKINDA BİLMEN GEREKENLER

TXT hakkında bilmen gerekenler

TOMORROW X TOGETHER (TXT), enerjik müzikleri, etkileyici performansları ve gençlik temasına odaklanan şarkılarıyla K-pop sahnesindeki yerini sağlamlaştırmış bir grup olarak tanımlanabilir. Hayranlarının TXT ile birlikte büyüme ve hayallerine ilham alma fırsatı bulduğu bir müzikal yolculuğa çıkması kaçınılmaz olmuştur.

TXT, müzik kariyerinin yanı sıra gençler arasında olumlu bir etki yaratmayı hedefleyen grup üyeleriyle de bilinir. Sık sık gençlerle yapılan röportajlarda, kendi deneyimlerini paylaşarak zorluklarla nasıl başa çıkacaklarını ve hayallerini gerçekleştirmek için nasıl çaba göstermeleri gerektiğini vurgularlar. Bu şekilde, TXT sadece bir müzik grubu olmanın ötesine geçerek gençleri motive etmeye ve onlara ilham vermeye çalışır.

TXT, müzik videoları ve albüm tasarımları gibi görsel unsurlarıyla da öne çıkar. Estetik açıdan dikkat çekici ve özgün konseptler kullanırken, her bir üye kendi tarzını ve kişiliğini yansıtan benzersiz bir görünüm sergiler. Bu da grup üyelerini birer moda ikonu haline getirmiştir. Hayranları, grubun tarzını takip ederken kendi özgünlüklerini ifade etme konusunda ilham alır.


TXT DÜNYA ÇAPINDA BÜYÜYOR!

TXT dünya çapında büyüyor.

TXT, çıkışlarından bu yana birçok ödül ve başarı elde etmiştir. 2020’de “Yılın Yeni Sanatçısı” dalında birçok ödül kazandıktan sonra, hızla uluslararası alanda tanınan bir grup haline geldiler. Ayrıca Billboard’un “21 Under 21” listesine giren en genç Koreli grup oldular. Bu başarılar, grup üyelerinin emeklerinin ve yeteneklerinin bir kanıtıdır.

Grup müzikle olan bağlarını güçlendirmek ve hayranlarıyla daha yakın bir ilişki kurmak için düzenli olarak çeşitli içerikler üretir. Kendi reality şovları olan “One Dream.TXT” ve “TO DO” gibi programlar, hayranların grup üyelerini daha yakından tanımasını sağlar. Ayrıca sosyal medya platformlarında düzenli olarak içerik paylaşırlar ve hayranlarının yaşamlarına bir pencere açarlar.

TOMORROW X TOGETHER (TXT), gençlik enerjisi ve samimiyetiyle K-pop dünyasında öne çıkan bir grup olarak dikkat çeker. Müziklerindeki çeşitlilik, müzikal yetenekleri ve özgün tarzlarıyla sürekli olarak büyüyen bir hayran kitlesi elde etmişlerdir. TXT, gençleri motive eden ve onlara umut aşılayan bir müzikal yolculuğa liderlik etmektedir. Gelecekte de başarılarını sürdüreceklerine şüphe yoktur ve hayranları, TXT’nin kariyerinin her aşamasında onların yanında olmaktan mutluluk duyacaktır.


TXT’NİN MASAL GİBİ BAŞARI HİKÂYESİ

TXT’nin başarı hikayesi

TXT, 27 Ocak 2023’te piyasaya çıkardıkları ‘The Name Chapter: TEMPTATION’ ile rekorlar kırıyor. Soobin, Beomgyu, Yeonjun, Taehyun ve Huening Kai’dan oluşan grubun 2023’e merhaba niteliğindeki albümünün çıkış şarkısı ‘Sugar Rush Ride’dı. ‘Devil by the Window’, ‘Happy Fools’, ‘Tinnitus’ ve ‘Farewell, Neverland’ parçalarının da yer aldığı albümün promosyon çalışmaları sırasında üyeler bol bol röportaj verdiler. ‘The Name Chapter: TEMPTATION’ piyasaya çıkışının hemen ertesi günü iTunes listelerinde 1 numaraya yükseldi. Çıkış şarkısı ‘Sugar Rush Ride’ın müzik videosu 24 saat içinde 4’üncü nesil bir grubun Youtube’da en çok izlenen müzik videosu oldu. Bu başarıyla TXT’nin ilk müzik videosu ‘Crown’ı da geride bıraktı. Sadece dijital listelerde rekor kırmakla kalmayan grubun fiziksel albümü, satışa sunulduğu ilk gün Hanteo web sitesinde 1,8 milyondan fazla satarak bunu başaran tek Güney Koreli grup BTS’e katıldı. Senin için TXT üyelerinin son günlerde yaptıkları açıklamaları derledik.

SOOBIN: “ONLAR BENİM İLK AŞKIMDI”

Soobin hakkında bilmen gerekenler

 #  “KARA’nın (2016’da dağılan Güney Kore kız grubu) 2022 MAMA Ödülleri’ndeki ikonik yeniden bir araya gelme performansını izlerken gözlerim doldu. Küçüklüğümden beri KARA’yı gerçekten çok severim. Dürüst olmak gerekirse KARA’nın ilk zamanlarında ben çok küçüktüm bu yüzden benim yaşımdaki çocukların sevdiği idoller değillerdi. Ablam bir K-Pop hayranı olduğu için sürekli müzik programları izlerdi. Ben de doğal olarak onları sevmeye başladım. Bu yüzden diğer arkadaşlarımın aksine bir KARA hayranıydım. Bu (MAMA) performanslarını heyecanla bekledim ve ne olursa olsun izlemem gerektiğini düşündüm. Bekleme odasında saçımı ve makyajımı düzeltirken dışarı koştum ve onları koridordaki televizyondan izledim. İlk performans başladığında otomatik olarak gözlerim doldu. Onlar benim ilk aşkımdı. Sevdiğim ilk idollerdi.”

 #  “Dürüst olmak gerekirse katı, kararlı ve her şeyi kafasında tasarlayan mükemmel bir lider olduğumu düşünmüyorum. Geçenlerde BTS’ten RM’e saygı duyduğumu söyledim, gerçekten de öyle. Düşünce yelpazesi çok derin. Kişisel tercihleri net ve güçlü inançları var. Benim böyle bir lider olabileceğimi sanmıyorum ama en azından üyelerin benim yanımda kendilerini rahat hissettiklerine inanıyorum.”

 #  “Artık en büyük hedefim Seul Müzik Ödülleri’nde Daesang’u (En Büyük Ödül) almak. Dürüst olmak gerekirse geçen yıl ‘Hayalin ne’ diye sorsalar ‘mutluluk’ ya da ‘sağlık’ gibi bir yanıt verirdim. Ama bugünlerde üyelerim çok sıkı çalışıyor. Geçen yıldan itibaren hırsları artmaya başladı bu yüzden şimdi ‘Hey, ne olursa olsun, şimdi Daesang şarkıcıları olalım’ ve ‘Gerçekten BTS’i takip edebilecek bir grup olalım’ gibi motivasyonlarla dolup taşıyoruz. Kendimi çok gururlu hissediyorum ve bununla birlikte daha da sıkı çalıştığımız bir atmosfer oluşuyor. Bu yüzden böyle düşünmeye ve ‘Tamam, hadi birlikte bir Daesang kazanalım’ demeye başladım. Bu şekilde daha mutlu olabiliriz.”

YEONJUN: “OYUNCULUĞA İLGİM VAR”

Yeonjun hakkında bilmen gerekenler

 #  “BIG HIT Music’te stajyerken hayranlar arasındaki değerlendirmelerde her zaman birinci olmama rağmen neredeyse hiçbir zaman olumlu geri bildirim almadım. Bu yüzden de hep daha iyisini yapmam gerektiği düşüncesiyle eziyet çektim. O zamanlar birinci olmak sadece bir gün alt sıralara da inebileceğim anlamına geliyordu.”

 #  “BIG HIT’in Efsanevi Stajyeri (BLT) lakabını gerçekten seviyorum. Üzerimde baskı yaratsa da aynı zamanda bu benim için itici bir güç oldu. Eğer böyle bir unvana sahipseniz hiçbir şeyi gönülsüzce yapamazsınız. Benim için iyi bir etkisi vardı.”

 #  “Oyunculuğumun çok kötü olmadığına inanıyorum ama bu klipte yeni bir ifade biçimi kullanmamız gerekiyordu, bu da biraz zordu. Fantastik bir hava olduğu için kolay değildi ama bence sonuç güzel oldu. Benim oyunculuğa ilgim var ama hiç kolay bir iş değil. Bu yüzden şu anda asıl işime odaklanmanın daha iyi olacağına karar verdim. Bugünlerde her şeyden çok müzik kariyerimde en iyisi olmak istiyorum.”

BEOMGYU: “BAŞLARDA ÇOK KAVGA EDERDİK”

Beomgyu hakkında bilmen gerekenler

 #  “Üyeler olarak aramızdaki kimya grubun kurulduğu günlerde kesinlikle böyle değildi. Hepimiz ünlü olmaya gelmiştik. Güçlü fikirleri ve farklı kişilikleri olan insanlarız. Bu yüzden ilk başlarda aslında birbirimizle iyi anlaşamadık. Çok kavga ederdik. Herkes kendisinin haklı olduğuna inanırdı. Uzun bir süre boyunca birbirimizi anlamaya çalışarak ve düşünceli davranarak orta yolu bulmaya çalıştık. Yılın 365 günü birlikteydik ve en sonunda iyi anlaşabildiğimiz bir noktaya geldik. Diğer idol takımlarının da böyle olduğunu düşünüyorum.”

 #  “TXT hayranı olmayan insanların önünde performans sergilemek de aslında iyi hissettiriyor. Fanlarımızla dolu bir ortamda, sahnede gerçekten mutlu oluyorum ama müzik festivallerinde veya genel halkın daha fazla olduğu yerlerde daha çok heyecanlanıyorum. Bu insanları ‘bizim fanlarımız’ yapmak için fırsatımız olduğu anlamına geliyor. Daha motive oluyorum ve kendimi gerçekten iyi hissediyorum.”

 #  “Grup arkadaşlarımla çok gurur duyuyorum. TXT’de olduğum için en çok şükrettiğim an, birlikte bir performans sergilediğimiz andır.”

TAEHYUN: “RAHAT OLURSANIZ DAHA HAVALI OLURSUNUZ”

Taehyun hakkında bilmen gerekenler

 #  “2023 yılı için hedeflerim şöyle: Yaptığım çok fazla şarkı var, onları tanıtmak istiyorum. Elbette grubumuzun rengine çok uymayan bir türü veya konsepti pervasızca sergilemek uygun olmayabilir. Bu yüzden TXT’nin imajını veya hikâyesini bozmadan sesimi sergilemenin bir yolunu bulmak istiyorum. Örneğin, bir mixtape’in (karışık kaset) iyi bir yöntem olabileceğini düşünüyorum. Ajansımızla sürekli görüşüyorum ve olumlu değerlendiriyoruz.”

 #  “Öncelikle ben hem spor hem de müzik hayranıyım. Bu yüzden sporcular ve sanatçılarla ilgili pek çok röportajı izleyerek kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum.”

 #  “J-HOPE ile uzun süredir iletişim halindeyim. Kıdemli üyelerle aynı plak şirketinde olmanın en büyük avantajı onlardan tavsiyeler alabilmek. Her karşılaştığımızda BTS üyelerine sorular sordum ve hepsi bana aynı tavsiyeyi verdi: ‘Biraz daha rahat olursanız, daha havalı olursunuz’. Bunu bizimkilere de söyledim tabii.”

HUENING KAI: “BİR MASAL ATMOSFERİNE SAHİP”

Hueningkai hakkında bilmen gerekenler

 #  “Kendimi stajyer olduğum dönemle kıyaslarsam yaklaşık 20 cm uzadım. Geçmişte biraz daha pasiftim ama şimdi çok aktif hale geldim. Ama en büyük değişiklik benim heyecanım. Çıkış yapmaya çalıştığım zamanlara kıyasla kendimi şimdi daha azimli hissediyorum.”

 #  “Küçük kız kardeşim Huening Bahiyyih, Kep1er grubunda idol. Aynı sektördeyiz. Onunla yayın istasyonlarında karşılaştığımda kendimi çok mutlu hissediyorum. Muhtemelen o da beni izlerken benzer duygulara kapılıyordur. Umarım onu her zaman desteklediğimi biliyordur.”

 #  “Yeni konseptimiz, kliplerimiz, tanıtımlarımız ve fragmanlarımız genel olarak bir masal atmosferine sahip. Tıpkı Peter Pan’ın dünyası gibi. Bu albümü yetişkin olmak istemeyen bir çocuğun hikâyesi olarak görebilirsiniz.”

 #  “BTS’in kardeş grubu olmanın en iyi yanı onları sık sık ve çok yakından gözlemleyebilmemiz. Üyeleri izlerken ancak deneyim kazandığınızda yaydığınız bir aura olduğunu görebiliyorum. Dans etmediklerinde ya da şarkı söylemediklerinde ve sadece günlük hayatlarında bile hep havalı görünüyorlar. Ben de böyle bir havaya sahip olmak istiyorum.”

 #  “Ne olursa olsun bence aynı anda hem gerçekçi hem de sıcak bir karakter özelliğine ihtiyacınız var. Gerçekten havalı bir insan olmak istiyorsanız bu iki yönün bir arada olması gerektiğine inanıyorum.”


TXT ALBÜMLERİ

Tomorrow X Together albümleri
 • The Dream Chapter: STAR (1. Mini Albüm) (Çıkış tarihi: 4 Mart 2019)
 • Cat & Dog (1. İngilizce Dijital Single) (Çıkış tarihi:3 Mayıs 2019)
 • Our Summer (1. Dijital Single) (Çıkış tarihi: 21 Mayıs 2019)
 • The Dream Chapter: MAGIC (1. Full Albüm) (Çıkış tarihi: 21 Ekim 2019)
 • Magic Hour (1. Japonca Single Albüm) (Çıkış tarihi: 15 Ocak 2020)
 • The Dream Chapter: ETERNITY (2. Mini Albüm) (Çıkış tarihi: 18 Mayıs 2020)
 • Drama (2. Japonca Single Albüm) (Çıkış tarihi: 19 Ağustos 2020)
 • Minisode 1: Blue Hour (3. Mini Albüm) (Çıkış tarihi: 26 Ekim 2020)
 • Live On OST Part.1 (OST Single) (Çıkış tarihi: 24 Kasım 2020)
 • Still Dreaming (1. Japonca Full Albüm) (Çıkış tarihi: 20 Ocak 2021)
 • Doom At Your Service OST Part.2 (OST Single) (Çıkış tarihi: 24 Mayıs 2021)
 • The Chaos Chapter: FREEZE (2. Full Albüm) (Çıkış tarihi: 31 Mayıs 2021)
 • 0X1=Lovesong (I Know I Love You) ft. pH1, Woodie Goodchild, Seori (2. Dijital Single) (Çıkış tarihi: 4 Temmuz 2021)
 • The Chaos Chapter: FIGHT or ESCAPE (1. Repackage Albüm) (Çıkış tarihi: 17 Ağustos 2021)
 • 0X1=Lovesong (I Know I Love You) ft. MOD SUN (3. Dijital Single) (Çıkış tarihi: 10 Eylül 2021)
 • Chaotic Wonderland (1. Japonca Mini Albüm) (Çıkış tarihi: 10 Kasım 2021)
 • Minisode 2: Thursday’s Child (4. Mini Albüm) (Çıkış tarihi: 9 Mayıs 2022)
 • Valley of Lies (2. İngilizce Dijital Single) (Çıkış tarihi: 22 Temmuz 2022)
 • Good Boy Gone Bad (3. Japonca Single) (Çıkış tarihi: 31 Ağustos 2022)
 • Free Falling (The Star Seekers OST) (Çıkış tarihi: 19 Eylül 2022)
 • The Name Chapter: Temptation (5. Mini Albüm) (Çıkış tarihi: 27 Ocak 2023)

TXT ÜYE PROFİLLERİ

SOOBIN

Soobin hakkında bilinmesi gerekenler
 • Memleketi Ansan, Gyeonggi-do, Güney Kore.
 • 3 kardeşler. Bir ağabeyi bir ablası var.
 • Ağabeyi ondan 6 yaş, ablası ondan 10 yaş büyüktür.
 • 13 Ocak 2019’da gruba katılan ikinci üye olarak duyuruldu.
 • Peygamber devesi temsili hayvanı.
 • Temsili çiçeği anemon.
 • Hobileri kitap okumak ve müzik dinlemek.
 • Soobin debut yaptıktan sonra ağladığını itiraf etti.
 • Uzun boylu olduğu için “salatalık” lakabını aldı.
 • Ayrıca arkadaşları ona “tembel” diye de seslenir.

Soobin hakkında bilinmesi gerekenler” başlıklı içerikten daha fazla detaya ulaşabilirsin!


YEONJUN

Yeonjun hakkında bilinmesi gerekenler
 • Seul’de doğdu, ancak ortaokul ve lise yıllarını Seongnam City’de geçirdi.
 • Yeonjun, 9 yaşındayken Kaliforniya, ABD’de iki yıl boyunca yaşadı.
 • 10 Ocak 2019’da gruba katılan ilk üye oldu.
 • Pupa (Başkalaşım gösteren böceklerde larvanın koruyucu kılıf içindeki hareketsiz evresi) temsili hayvandır.
 • Temsili çiçeği lale.
 • Ailesinin tek çocuğu.
 • Tek kapaklı gözlerinin eşsiz olduğunu söylüyor. Tek kapaklı gözler, Asya kökenli insanlarda yaygın olarak görülen bir göz kapağı şeklidir. Tek kapaklı gözlerde, üst göz kapaklarınızın derisi gözlerinizin iç kısımlarını kaplar. Göz kapaklarınızı ikiye bölen kıvrımlarınız yoktur.
 • Hobileri arasında dans etmek, paten kaymak ve yemek yemek yer alıyor.
 • Yeonjun, debut yaptıktan sonra ağladı.
 • Onun tanıtım videosu 24 saat içinde 1 milyon izlenmeyi aştı.

Yeonjun hakkında bilinmesi gerekenler” başlıklı içerikten daha fazla detaya ulaşabilirsin!


BEOMGYU

Beomgyu hakkında bilinmesi gerekenler
 • Güney Kore’nin Daegu şehrinde doğdu.
 • 20 Ocak 2019’da gruba katıldığı açıklanan beşinci ve son üyedir.
 • Kelebek temsili hayvandır.
 • Temsili çiçeği gelincik.
 • 3 kardeşler. İki ağabeyi var.
 • Hobileri: Gitar çalmak.
 • Takma adları ‘Bamgyu’ ve ‘Cookie’.
 • Beomgyu’nun Daegu Satoori aksanı var.
 • Gitar çalma yeteneğine sahiptir.
 • Kutuda ne olduğunu tahmin et oyununu oynadıklarında, ahtapotların dokusundan nefret ediyor ve iğreniyor.

Beomgyu hakkında bilinmesi gerekenler” başlıklı içerikten daha fazla detaya ulaşabilirsin!


TAEHYUN

Taehyun hakkında bilinmesi gerekenler
 • Seul, Gangnam-gu’da dünyaya geldi.
 • İki kardeşler. Bir ablası var.
 • Ablası ondan 4 yaş büyük.
 • Hanlim Sanat Okulu öğrencisidir.
 • İngilizce adı ‘Terry’.
 • 17 Ocak 2019’da gruba katılan 4. üye olarak duyuruldu.
 • Temsili hayvanı bir caique (kayık) papağandır.
 • Temsili çiçeği bir nergisdir.
 • Yüzme ve futbol hobileri arasında yer alıyor.
 • Solaktır.

Taehyun hakkında bilinmesi gerekenler” başlıklı içerikten daha fazla detaya ulaşabilirsin!


HUENING KAI

Hueningkai hakkında bilinmesi gerekenler
 • Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu ve bir ay orada yaşadı.
 • Daha sonra ailesiyle yaklaşık yedi yıl Çin’de yaşadı.
 • 8 yaşındayken Güney Kore’ye taşındı.
 • Annesi Koreli
 • Babası Nabil David Huening ABD’de doğdu ve Brezilya’da büyüdü.
 • Lea isminde ablası ve Bahiyyih isminde kız kardeşi var.
 • Babası, Kai’nin annesiyle tanışmadan önce Çin’de ünlü bir şarkıcıydı.
 • Babası 2007 yılında “Virtues In Us” adlı bir albüm yayınladı. Spotify’da bu albümü bulabilirsin.
 • Ailesi boşandı. Babası 2016 yılında Anne Caroline isimli bir kadınla evlendi.
 • Ablası Lea, K-Pop grubu VIVA’ya katıldı.

Huening Kai hakkında bilinmesi gerekenler” başlıklı içerikten daha fazla detaya ulaşabilirsin!


TXT POPÜLERLİK ANKETİ

TXT popülerlik anketi
TXT'de en sevdiğin isim?

Kaynak: kprofiles, dbkpop, wikipedia, koreaboo, allkpop, youtube, bighit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu