K-Pop Haber

K-Pop Twitter’ın da gözdesi

Twitter Global K-Pop Ortaklıkları Başkanı YeonJeong Kim ile KPOPTURKIYE.COM'a özel bir röportaj yaptık. Keyifli okumalar...

Twitter Global K-Pop Ortaklıkları Başkanı YeonJeong Kim, son yıllarda K-Pop dünyasında yaşanan gelişmelerle ilgili sorularımızı yanıtladı. Twitter’daki en popüler gruplar,  K-Pop endüstrisi ile ilgili en çok konuşulan konular ve Hollywood yıldızlarıyla yapılan düetlere kadar tüm detaylar bu röportajda!


PSY
Son 10 yıldır K-Pop’ın dünya çapında hızla yükselişine tanık oluyoruz. Bu gelişmenin kilometre taşları ve Twitter ile ortak noktaları nelerdir? PSY’nin bu yükselişte büyük etkisi olduğunu söyleyebilir miyiz?

Twitter, son 10 yılda K-Pop ile dünya arasında köprü görevi görerek K-Pop’ın küresel olarak yükselişini hızlandırdı. Dünya çapındaki K-Pop hayranları güçlerini birleştirirken, Twitter’da birbirlerini buldular. En sevdikleri sanatçılara ve şarkılara olan sevgilerini platformda paylaştılar. Dünyanın her yerinden K-Pop’ı seven hayranlar neler olduğunu görmek ve konuşmak, yeni arkadaşlar edinmek ve sevdikleri K-Pop sanatçılarına kendilerini daha yakın hissetmek için Twitter’ı seçtiler.

Evet, PSY’nin küresel olarak K-Pop için büyük bir etkisi olduğuna ve 2012’de K-Pop popülaritesinin artmasına katkı sağladığına inanıyoruz. PSY ve Twitter’da küresel bir gündem haline gelen unutulmaz hiti #GangnamStyle’ı hiçbirimiz unutamayız. Aynı zamanda ilk nesil K-Pop sanatçılarından Wonder Girls, Girls’ Generation, 2NE1 ve BIGBANG’in de bu dünyaya katkıları yadsınamaz. 2009’dan 2012’ye kadar olan süreçte onlar da Twitter’a katıldılar ve o günden bugüne platform K-Pop hayranlarının evi gibi oldu.

K-Pop, gözünü küresel egemenliğe diktiğinde, Twitter çok önemli bir rol oynadı. Super Junior gibi tüm zamanların favorileri, Tayvan’ın en iyi müzik listelerine 121 hafta boyunca hakim olmadan önce Twitter’da gündem oldu. Benzer şekilde, birbirleriyle iletişim kurmak için Twitter’ı kullanan 2NE1 hayran kitlesi “BLACKJACK”, grubun lideri CL’yi TIME dergisinin “Time 100: 2015’in En Etkili Kişileri” okuyucu anketinde neredeyse zirveye taşımayı başardı. Sadece 4 yıl sonrasına gittiğimizdeyse, altın grup BTS, “Time 100: 2019’un En Etkili Kişileri” listesine girdi. Bu da BTS hayran kitlesi “ARMY”nin başarısıydı.


Bugün K-Pop ciddi bir endüstri haline geldi. Twitter’da K-Pop endüstrisi ile ilgili en çok konuşulan konular neler?

En başından beri Twitter, coğrafyadan bağımsız olarak sanatçıları ve hayranları birbirine bağlayan temel konuşma platformu oldu. Yeni çıkışlardan efsanevi geri dönüşlere kadar, #KpopTwitter hepsini gördü. Başka hiçbir yer, hayranların trendleri dinamik olarak belirlemelerine ve onları ayıran okyanuslardan bağımsız olarak sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmalarına imkan vermiyor. Daha yakın zamanlarda, K-Pop hayranları Twitter’daki #BlackLivesMatter sohbetine katılmak gibi küresel hareketlere olan desteklerini de ifade ettiler. Bu da ABD’nin şu anda en iyi #KpopTwitter pazarı olmasının nedenlerinden biri. Örneğin, ABD’de ırk eşitliğini desteklemek için BTS ARMY, Twitter’da akıllı ve benzersiz bir şekilde #MatchAMillion’a çağrı yaparak önemli bağışlar topladı.

Geçtiğimiz 10 yılda Twitter ve K-Pop birlikte büyüdü ve gerçek bir rüya takımı oldu. #KpopTwitter bugün Twitter’daki en büyük küresel sohbetlerden biri. Küresel COVID salgınına rağmen dünya çapında son 12 ayda K-Pop ile ilgili 6,1 milyar Tweet atıldı. Artık Twitter’da takip edilebilen 300’den fazla K-Pop konusu (grup ve sanatçı adlarına göre) ile dünyanın her yerinden hayranlar en iyi Tweet’leri anında görebiliyorlar ve en sevdikleri sanatçılar hakkındaki küresel sohbetlere kolayca katılabiliyorlar.


BTS
BTS, bugün K-Pop dünyasında en yüksek marka değerine sahip gruplardan biri. Başarılarını neye bağlıyorsunuz? Twitter’da nasıllar?

Evet, BTS Twitter’daki en iyi küresel süperstar. Temmuz 2019’dan Haziran 2020’ye kadar olan dönemi kapsayan “#KpopTwitter 2020 Dünya Haritası” araştırması sonucunda BTS, küresel olarak ve Tayland hariç tüm ülkelerde en çok konuşulan K-Pop grubu oldu. Tayland’da ise lider GOT7.

BTS, Twitter hesabını açtı ve ilk Tweet’ini piyasaya çıkış tarihleri 13 Haziran 2013’ten 6 ay önce, 18 Aralık 2012’de paylaştı. Grup o gün bugündür dünya çapında hayranları “ARMY” ile etkileşime geçmek için, resimler, videolar ve el yazıları gibi gerçek hayatlarından kesitler barındıran Tweetler atmaya devam ediyorlar. İçerikler çok özgün ve doğal. Böylece dünyanın her yerinden hayranlar BTS üyelerinin gerçek zamanlı olarak neler yaptıklarını, nasıl hissettiklerini, boş zamanlarını nasıl değerlendirdiklerini ve ne zaman kime iyi geceler dilediklerini görebiliyorlar.

(BTS’in ilk tweeti: https://twitter.com/BTS_twt/status/280729943476953090)


Her ülkede, en popüler listelerin ilk 10’unda farklı K-Pop grupları var, bu da ekosistemin ve K-Pop hayranlarının gücünü gösteriyor. Sizin hayranlara hangi alanlarda desteğiniz oluyor?

Twitter Global K-Pop Ortaklıkları Başkanı olarak, BTS, BLACKPINK, EXO, GOT7 gibi en iyi süper yıldızlardan Stray Kids, ATEEZ, IZONE gibi yükselen yıldızlara kadar çeşitli K-Pop sanatçıları hayranlarına, yaratıcı bir şekilde gruplarıyla etkileşim kurmaları için destek veriyorum. Onlara özel emojiler, #TwitterBlueroom programları, Soru-Cevap, yeni ürün deneyimleri gibi içerikler sunuyorum.


Kore pop müziği dünyasında sanatçılar ve hayranlar arasında bugüne kadar birçok olay yaşandı ve eminiz ki Twitter’da bunlar çok konuşuldu. En çok aklınızda kalan sohbetler neler oldu?

 

  • #KoKoBap’ın piyasaya sürülmesi (8 Temmuz 2017) ile EXO resmi Twitter hesabının @weareoneEXO lansmanı,
  • #LoveBTS10M özel videosu ve BTS’in Twitter’daki 10 milyon takipçisini kutlamak için özel emoji (13 Kasım 2017),
  • #TwitterBlueroom’da #JackMeetsGOT7 Twitter CEO’su ve GOT7 canlı soru-cevap partisi (22 Mart 2019),
  • Paris Moda Haftası ile uyumlu 2NE1 naklen ‘Sandara Park’ (30 Eylül 2019),
  • #TwitterBlueroom’da SuperM başlangıç canlı partisi (6 Ekim 2019), EXO SUHO’nun özel albüm paketten çıkarma canlı yayını (24 Mart 2020),
  • #BTSFESTA’nın başlangıcının 7. yıl dönümü için BTS’in 7 üyesinin yüz emojileri (13 Haziran 2020),
  • @BLACKPINK #HowYouLikeThat piyasaya sürümü ve #TwitterBlueroom’da Canlı Geri Dönüş Partisi ile resmi Twitter hesabı lansmanı (26 ~ 30 Haziran 2020),
  • #BTS_Dynamite’in Billboard Hot 100’de 1 numara olmasına yönelik özel emojiler ve kutlama (Eylül, 2020),
  • GOT7’den JacksonWang & @TwitterMusic, ‘convo control Soru Cevap’ formatı aracılığıyla birebir röportaj (Eylül, 2020) vb.

Twitter’daki en aktif K-Pop grubu hayran toplulukları hangileri? Twitter’da en çok hangi grup yorum alıyor?

Twitter, müzikseverlerin neler olup bittiğini görmeleri ve bunlar hakkında konuşmaları için en iyi yol olmaya devam ediyor. PSY, BigBang, Super Junior, Wonder Girls, Girls’ Generation ve 2NE1 gibi efsaneler, BTS, EXO, GOT7, BLACKPINK, NCT 127 ve MONSTA X gibi bugünün süper starları, Stray Kids, ATEEZ, TXT, IZONE, Super M ve AB6IX gibi gelecek nesil yetenekler Twitter’da çok popülerler. K-Pop hayranları Twitter’ı, sevdikleri sanatçılarla ilgili en son güncellemeleri almak, gerçek zamanlı olarak herhangi bir zaman ve herhangi bir yerde diğer hayranlarla bağlantı kurmak ve dünyayı kasıp kavuran müzik, dans ve “Hallyu” (Kore Dalgası) kültürüne olan beğenilerini ifade etmek için kullanıyorlar.


KpopTwitter 2020 Dünyada en çok bahsedilen 10 K-Pop sanatçısı
#KpopTwitter 2020 Dünyada en çok bahsedilen 10 K-Pop sanatçısı: BTS, EXO, GOT7, BLACKPINK, NCT 127, MONSTA X, SEVENTEEN, NCT DREAM, TWICE ve Stray Kids.

KpopTwitter 2020 Türkiye’de en çok bahsedilen 10 K-Pop sanatçısı
#KpopTwitter 2020 Türkiye’de en çok bahsedilen 10 K-Pop sanatçısı: BTS, EXO, TXT, MONSTA X, BLACKPINK, SuperM, GOT7, ATEEZ, Stray Kids ve TWICE.

Twitter’da En Çok Takip Edilen 10 K-Pop Sanatçısı (Grup hesapları)

SIRA SANATÇI HESAP EYLÜL 2020 İTİBARİYLE TAKİPÇİLER
1 BTS @BTS_twt 28.5M
2 EXO @weareoneEXO 8.9M
3 GOT7 @GOT7Official 8.5M
4 TWICE @JYPETWICE 6M
5 SEVENTEEN @pledis_17 5.6M
6 TOMORROW X TOGETHER @TXT_members 5.4M
7 BLACKPINK (BLINK) @ygofficialblink 4.9M
8 NCT @NCTsmtown 4.2M
9 MONSTA X @OfficialMonstaX 3.9M
10 Girls’ Generation @girlsgeneration 3.5M

Bir sanatçının birden fazla hesabı varsa, en çok takipçisi olan hesabı temel alınır.


Twitter’da En Çok Takip Edilen 10 K-Pop Sanatçısı (Bireysel hesaplar)

SIRA SANATÇI HESAP EYLÜL 2020 İTİBARİYLE TAKİPÇİLER
1 G-DRAGON (BIGBANG) @IBGDRGN 8.7M
2 SIWON (Super Junior) @siwonchoi 7.1M
3 NICHKHUN (2PM) @Khunnie0624 7M
4 BAMBAM (GOT7) @BamBam1A 6.4M
5 MARK (GOT7) @Marktuan 5.7M
6 SANDARA PARK (2NE1) @krungy21 5.4M
7 DONGHAE (Super Junior) @donghae861015 5.2M
8 YESUNG (Super Junior) @shfly3424 5.2M
9 BAEKHYUN (EXO) @B_hundred_Hyun 4.5M
10 LEETEUK (Super Junior) @special1004 4.3M

Nicki Minaj’dan Selena Gomez’e kadar birçok Amerikalı yıldız K-Pop gruplarıyla düet yaptı. Kore müziğinin bu başarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Etki güçlerini belirli ülkelerin ötesine yaymalarına fırsat sağladığı için bu tarz iş birlikleri hem Amerikalı Yıldızlara hem de K-Pop sanatçılarına fayda sağlıyor. Güçlü K-Pop sanatçıları, Amerikalı yıldızların hayran kitlelerini küresel bir ölçeğe genişletebilmelerine katkı sağlıyor.

Küresel pazarlara ulaşan K-pop sanatçıları da Amerikalı sanatçılarla yaptıkları iş birlikleri ile ABD pazarında daha fazla ilgi görüyorlar. Örneğin, “BLACKPINK x Selena Gomez”, her iki sanatçının da küresel hayran kitlesine dayanan açık bir başarı öyküsüdür. Bu sadece Amerikalı yıldızlar ve ABD pazarı için geçerli değil. BLACKPINK’in DUA LIPA gibi uluslararası bir sanatçıyla yaptığı iş birliği de başarı ile sonuçlandı. DUA LIPA, küresel olarak K-Pop hayranlarından da büyük ilgi gördü.


Güney Kore müzik endüstrisinin çok katı kuralları olduğunu ve genç yıldızların multidisipliner bir eğitim sürecinden geçtiğini duyuyoruz. Bunun olumlu ve olumsuz yönleri sizce neler? Devletin K-Pop müziğini Güney Kore’de ekonomik olarak desteklediği de doğru mu?

K-Pop tarihinde 25 yıldır gelişmiş olan bir seçme süreci ve eğitim sistemi var. Özellikle grup temelli K-Pop yıldızları (solo şarkıcılar değil) sahnede “tek takım” olmak zorundalar. Bu nedenle eğitim gören kişiler, grup dans koreografisi ve performansları, lirik yazarlık, beste ve vokal gibi birçok beceriyi öğreniyorlar. BTS, piyasaya çıkmadan önce benzer bir seçme ve eğitim sürecinden geçti. Bu sistem, pozitif anlamda K-Pop kültürünün bir parçası ve K-Pop’ı diğer müzik türlerinden daha benzersiz kılan bir faktör. Aslında birçok uluslararası K-Pop hayranı da koreografiyle nasıl dans edileceğini öğrenmek istiyor.

Kore hükümetinin kültürel içerik endüstrisine ve K-Pop öncülerinin geliştiği ekosisteme yönelik ulusal teşvikleri bulunuyor. K-Pop süper starlarının potansiyelini dünyaya yaymak için kurumlar açısından Kore hükümetinin K-Pop sanatçılarını desteklemesi gerektiğine dair görüşler oldukça yaygın. Bu görüşler içerisinde küresel süper starların askerlik hizmetinden muaf tutulması da bulunuyor.


Big Hit Entertainment
Kore’de müzik camiasını “Büyük Üçlü” olarak bilinen üç müzik şirketinin yönettiğini biliyoruz. Bu şirketler sosyal medyada en çok hangi eleştirilerle karşılaşıyorlar? (S.M Entertainment, JYP Entertainment, YG Entertainment) BTS’in müzik şirketi Big Hit Entertainment, bu üç büyük müzik şirketinden biri değil. Buna rağmen dünyanın en popüler K-Pop grubu onlara ait. Bu başarıya nasıl ulaştıklarını düşünüyorsunuz?

Artık Big Hit Entertainment, SM Entertainment, JYP Entertainment ve YG Entertainment ile K-Pop dünyasına liderlik eden “Büyük Dörtlü”ye ait bir şirket oldu. Önceki “Büyük Üçlü”, K-Pop endüstrisinin ekosistemini, eğitim, M/V üretimi ve sanatçı yönetimi sistemlerini olumlu anlamda geliştirmeyi başardı. Sektör perspektifinden bakıldığında, “Büyük Dörtlü” K-Pop şirketleri, TV yayıncıları ve SNS platformları K-Pop endüstrisini küresel ölçekte birlikte büyütüyorlar. Kendilerini yeniliyor ve ekosistemi ilerletiyorlar böylece K-Pop’ın küreselleşmesine katkıda bulunuyorlar. “COVID sonrası” gibi beklenmedik yeni dünyanın karşısında yeni çözümler bulmaya çalışıyorlar. Örneğin, çevrimdışı Dünya Turu’nun yerini alacak “Untact LIVE konserleri” gibi yenilikçi bir şekilde yeni iş modelleri geliştirerek yakın geleceğe hızla ilerliyorlar.

Benzer içerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu